Budowa tarasu

PROSTA INSTRUKCJA JAK ZBUDOWAĆ TARAS

Budowa tarasu nie jest trudnym zadaniem, szczególnie jeśli taras jest mały i prosty. Oczywiście, jeśli będziesz robił to sam, zajmie to więcej czasu niż gdyby go zbudowali profesjonaliści. Będziesz także potrzebował narzędzi, którymi zawodowcy posługują się na co dzień. Kolejną rzeczą jest wiedza i doświadczenie. Wiedzę zdobędziesz z tego artykułu, ale doświadczenia nabywa się po zbudowaniu 10-20 tarasów.

Początek pracy

Początek pracy zawsze zaczyna się od projektu. Najpierw dokonaj pomiarów swojego podwórka i zdecyduj, gdzie będzie drewniany taras. Bardzo ważne jest, zwrócić uwagę na wysokość tarasu, ponieważ od tego będzie zależeć konstrukcja tarasu. Opowiemy o tym, jak zbudować mały, do 0,5 metra wysokości taras.

Nadal bardzo ważne jest zwrócić uwagę na to, czy taras będzie zbudowany na płaskiej powierzchni, czy na zboczu. Ponieważ, do budowy mogą być zastosowane różne technologie.

Wymagane materiały i narzędzia:

 • Łopata
 • Wiertnica benzynowa lub świder ręczny
 • Pilarka tarczowa
 • Wiertarko-wkrętarka
 • Ukośnica
 • Młotek
 • Wkręty do konstrukcji tarasu
 • Wkręty do deski tarasowej
 • Poziomica, poziomnica laserowa, miara zwijana
 • Kątownik pomiarowy
 • Pręt gwintowany

Dodatkowo potrzebne będą następujące materiały do budowy tarasu:

 • Zaprawa betonowa
 • Geotekstylia i żwir 16-32 mm
 • Dolne legary do konstrukcji drewnianej 100 x 100 mm
 • Górne legary do konstrukcji drewnianej 50 x 100 mm albo 50 x 150 mm
 • Deska tarasowa 28 x 120 ~145 mm (grubość x szerokość)

ETAP PIERWSZY: POMIARY

Zacznijmy od dokładnych pomiarów. Na początku przygotuj miejsce, w którym będzie taras. Następnie określ, na jakim poziomie i wysokości będzie. Ważne jest, aby taras nie był zbyt niski, ponieważ trzeba będzie wykonać dodatkowe schody z budynku. Idealny poziom tarasu jest na jednej wysokości z podłogą budynku lub o stopień niżej od podłogi budynku.

Kiedy już znasz ostateczną wysokość swojego tarasu, możesz obliczyć na jakiej wysokości będzie fundament.

Na przykład: deska 28 mm, górny legar 100 mm, dolny legar 100 mm. Razem 228 mm.

Następnie obliczamy wysokość fundamentu:
Ostateczna wysokość tarasu – 228 mm = wysokość słupka fundamentu

W określeniu wymaganej wysokości pomoże Ci poziomica lub poziomnica laserowa.

ETAP DRUGI. FUNDAMENT

Zaleca się, aby głębokość słupków fundamentu wynosiła co najmniej 80 cm, a najlepiej na poziomie poniżej granicy zamarzania 1,20 m. Słupki fundamentu rozmieszczamy rzędami co 1,2 m między nimi, równolegle do kierunku mocowania podłogi tarasu. Oznacza to, że jeśli Twój taras będzie miał 3 metry szerokości, trzeba będzie wykonać co najmniej 3 rzędy słupków fundamentowych.

Jeśli twój taras będzie miał 3 metry długości to w każdym rzędzie trzeba będzie wykonać co najmniej 3 rzędy słupków fundamentowych w odstępach 1,2 m między nimi.

Rzędy mogą być w przybliżeniu równe lub podzielone proporcjonalnie. Im mocniejszy fundament, tym większy będzie w stanie wytrzymać ciężar.

Wywierć otwory wiertnicą w wybranych miejscach. Przygotuj oprawki belkowe lub pręty gwintowane. Następnie należy wypełnić otwory betonem, włożyć zbrojenia, pręty gwintowane lub oprawki belkowe. Słupy betonowe najlepiej pozostawić do wyschnięcia przez kilka dni.

Uważaj ! Od teraz, obszar pod tarasem nie jest już używany, a więc narażony jest na działanie słońca i wilgoci, dzięki czemu idealnie nadaje się wzrostu trawy i roślinności. Przed mocowaniem konstrukcji legarów tarasu na gruncie umieszcza się geowłókninę która powstrzyma rozwijanie się trawy, geowłókninę przysypuje się kamieniami, piaskiem lub żwirem.

ETAP TRZECI. DOLNE LEGARY

  

Po wyschnięciu betonu mocujemy dolne legary 100 x 100 mm na oprawkach belkowych, albo prętach gwintowanych. Legary mocujemy za pomocą śrub lub wkrętów do drewna.

Jeśli są to pręty gwintowane w legarach to robimy otwór wiertłem, wprowadzamy belkę przez pręt do otworu w legarach i ustawiamy na słupkach betonowych. Miedzy słupkiem betonowym, a legarem wkładamy hydroizolację aby nie było kontaktu z betonem. Legary zaciskamy nakrętkami. Nie zapomnij, że części metalowe powinny być ocynkowane, w przeciwnym razie zaczną rdzewieć po otrzymaniu wilgoci, a z biegiem czasu zerwą się.

Na górne legary możemy użyć wymiarów 50 x 100 mm albo 50 x 150 mm. Legary mocujemy wzdłuż dolnych belek co 50 cm między centrami. Dla gwarancji trwałości górne legary możemy mocować co 40 cm między centrami. Górny legar może być dłuższy o 30 cm od ostatniego dolnego legara. Na obwód tarasu mocujemy szeroką deskę aby z boków nie było widać konstrukcji legarów. Górne legary można mocować gwoźdźmi lub wkrętami do drewna 5-6 mm grubości, które zapewnią im stabilność i wytrzymałość.

ETAP CZWARTY. MOCOWANIE DESKI TARASOWEJ

    

Najprostszy sposób zamocowania desek tarasu, to mocowanie wkrętami do drewna. Między deskami trzeba zostawić szczelinę 4-8 mm, aby zapobiec zbieraniu się wody na tarasie i wilgotności, a także sezonowemu “chodzeniu” desek. Jeśli deski są bardzo wilgotne, możesz zrobić mniejszą szczelinę 2 mm. Gdy deski wyschną szczelina zwiększy się.

Stosując nowoczesne technologie możemy zamocować deski w taki sposób, że wkręty będą niewidoczne. Są stosowane specjalne narzędzia i wkręty (np. www.camofasteners.com), które pozwalają zamocować śruby na krawędzi deski chowając wkręty w szczelinie. Istnieją także inne niewidoczne mocowania. Oczywiście, takie mocowania kosztują kilka razy więcej niż zwykłe, więc musisz zadecydować, który wykorzystać.

Deski układane są w następujący sposób: jeżeli deski są idealnie równe, szczeliny będą równe po obu stronach (oczywiście, często możemy kupić wykrzywione deski). Zaleca się pozostawić co drugą deskę całą, a co drugą z dwóch krótszych. Tak można oszczędzać równe deski.

Wkręty do tarasu zaleca się wkręcać nie całkowicie prostopadle, ale lekko przechylać pod kątem około 20 stopni. W taki sposób wkręty mocniej trzymają deskę.

Krawędzie desek powinny być dłuższe niż krawędź legara. Nie zawsze udaje się dokładnie i równomierne odciąć deski, więc gdy wszystkie deski tarasu są przymocowane, końce możemy równomiernie przyciąć piłą tarczową. Nie zapomnij, że zawsze możesz zamocować boczną deskę, która ukryje całą konstrukcję tarasu.