Etapy budowania tarasów drewnianych

Budowa tarasu – nie zawsze jest to proste zadanie. Jednak z naszą instrukcją oraz najwyższej jakości narzędziami i wkrętami CAMO staje się to niemal dziecinnie proste. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję, dzięki której krok po kroku dowiesz się jak wybudować taras. Zawarte są tam również wszelkie niezbędne informacje o tym, jakie narzędzia oraz materiały potrzebujesz. Przeczytaj instrukcję przed przystąpieniem do pracy, naszykuj wszystko co potrzebne i przystąp do pracy. Z nami będzie prościej, niż Ci się wydaje. Życzymy cierpliwości i wykonania najlepszego tarasu jaki istnieje. Powodzenia!

Prosta instrukcja jak wybudować taras

Budowa tarasu drewnianego na słupach lub legarach nie jest trudnym zadaniem, szczególnie jeśli taras jest mały i prosty. Oczywiście, jeśli będziesz robił to sam, zajmie to więcej czasu niż gdyby go zbudowali profesjonaliści. Będziesz także potrzebował narzędzi, którymi profesjonaliści posługują się na co dzień. Trzecią rzeczą jest wiedza i doświadczenie. Zdobędziesz wiedzę w tym artykule, ale doświadczenia tylko po zbudowaniu 10-20 tarasów. Chcesz dowiedzieć się jak zbudować drewniany taras? Zaczynajmy!

Budowa tarasu ogrodowego początek pracy

Początek pracy zawsze zaczyna się od projektu. Najpierw dokonaj pomiarów swojego podwórka i zdecyduj, gdzie będzie drewniany taras. Bardzo ważne jest, zwrócić uwagę na wysokość tarasu, ponieważ od tego będzie zależeć konstrukcja tarasu. Opowiemy o tym, jak zbudować mały, do 0,5 metra wysokości taras.

Nadal bardzo ważne jest zwrócić uwagę na to, czy taras będzie zbudowany na płaskiej powierzchni, czy na zboczu. Ponieważ, mogą być zastosowane do budowy kilka innych technologii.

Jeśli wiesz już, w którym miejscu wybudujesz swój taras z drewnianych desek, sprawdź czy masz wszystkie niezbędne narzędzia, ale i materiały.

Jak wybudować tarasWymagane materiały i narzędzia:

 • Łopata
 • Wiertnica benzynowa lub świder ręczny
 • Pilarka tarczowa
 • Wiertarko-wkrętarka
 • Ukośnica
 • Młotek
 • Wkręty do konstrukcji tarasy
 • Wkręty do deski tarasy
 • Poziomica, poziomnica laserowa, miara zwijana
 • Kątownik pomiarowy
 • Pręt gwintowany

Następnie potrzebne materiały do budowy tarasu ogrodowego

 • Zaprawa betonowa
 • Geotekstylia i żwir 16-32 mm
 • Dolne legary do konstrukcji drewnianej 100 x 100 mm
 • Górne legary do konstrukcji drewnianej 50 x 100 mm albo 50 x 150 mm
 • Deska tarasowa 28 x 120 ~145 mm (grubość x szerokość)

Etap pierwszy. Pomiary

Zacznijmy od dokładnych pomiarów. Na początku wyczyść miejsce, na którym będzie taras. Następnie określ, na jakim poziomie i wysokości będzie. Ważne jest, aby taras nie był zbyt niski, ponieważ trzeba będzie wykonać dodatkowe schody z budynku. Idealny poziom tarasu jest na jednej wysokości z podłogą budynku lub na schodkę niżej podłogi budynku. Kiedy już znasz ostateczną wysokość swojego tarasu, możesz obliczyć na jakiej wysokości będzie fundament pod taras. Na przykład: deska 28 mm, górny legar 100 mm, dolny legar 100 mm. Razem 228 mm.

Następująco:
Ostateczna wysokość tarasu – 228 mm = wysokość słupka fundamentu

Określić wymagane wysokości pomoże ci poziomica lub poziomnica laserowa.

Etap drugi. Fundamenty

Zaleca się, aby głębokość słupków fundamentu była co najmniej 80 cm, a najlepiej na poziomie poniżej granicy zamarzania 1,20 m. Słupki fundamentu rozmieszczamy rzędami co 1,2 m między nimi, równolegle kierunku mocowania podłogi tarasu. Oznacza to, że jeśli Twój taras będzie 3 metry szerokości, trzeba będzie co najmniej 3 rzędy słupków fundamentowych pod taras.

Także jeśli Twój taras będzie miał 3 metry długości, to w każdym rzędzie trzeba będzie co najmniej 3 rzędy słupków fundamentowych co 1,2 m między nimi.

Rzędy mogą być w przybliżeniu równe lub podzielone proporcjonalnie. Im mocniejszy fundament, tym bardziej w stanie wytrzymać ciężar.

Wywierć otwory wiertnicą w wybranych miejscach. Przygotuj oprawki belkowe lub pręty gwintowane. Wypełnij otwory betonem, włóż zbrojenia, pręty gwintowane lub oprawki belkowe. Słupy betonowe najlepiej pozostawić do wyschnięcia przez kilka dni.

Uważaj! Od teraz, obszar pod tarasem nie jest już używany, a więc otrzyma i słońca i wilgoci, dzięki czemu idealnie nadaje się do rozwijania się warunków trawy. Przed mocowaniem konstrukcji legarów tarasy na gruncie umieszcza się geotekstylia, które wstrzymują rozwijanie się trawy, geotekstylia przysypuje się kamieniami, piaskiem lub żwirem.

Etap trzeci. Budowa tarasu drewnianego na legarach

  

Po wyschnięciu betonu mocujemy dolne legary 100 x 100 mm na oprawkach belkowych albo prętach gwintowanych. Legary mocujemy za pomocą śrub lub wkrętów do drewna. Jednak, jak zamontować legary pod drewniany taras ogrodowy?

Jeśli są to pręty gwintowane, w legarach robimy otwór wiertłem, wprowadzamy belkę przez pręt do otworu w legarach i ustawiamy na słupkach betonowych. Miedzy słupkiem betonowym, a legarem wkładamy hydroizolację, aby nie było kontaktu z betonem. Legary zaciskamy nakrętkami. Nie zapomnij, że części metalowe powinny być ocynkowane, w przeciwnym razie zaczną rdzewieć po otrzymaniu wilgoci, a z biegiem czasu zerwą się.

Górne legary możemy użyć 50 x 100 mm albo 50 x 150 mm. Legary pod deski tarasowe mocujemy wzdłuż dolnych belek co 50 cm między centrami. Dla gwarancji i wytrwałości górne legary możemy mocować co 40 cm między centrami. Górny legar może być dłuższy o 30 cm od ostatniego dolnego legaru. Na obwód tarasu mocujemy szeroką deskę, aby z boków nie było widać konstrukcji legarów. Górne legary można mocować gwoźdźmi lub wkrętami do drewna 5-6 mm grubości, które zapewnią im stabilność i wytrzymałość.

Etap czwarty. Mocowanie deski tarasowej

    

Najprostszy sposób zamocowania desek tarasu, wkrętami do drewna. Między deskami trzeba zostawić szczelinę 4-8 mm, aby zapobiec zbieraniu się wody na tarasie i wilgotności, a także sezonowemu chłodzeniu desek. Jeśli deski są bardzo wilgotne, możesz zrobić mniejszą szczelinę w 2 mm. Gdy deski uschną szczelina zwiększy się.

Stosując nowoczesne technologie możemy zamocować deski na taras w taki sposób, że wkręty będą ukryte, niewidoczne. Są stosowane specjalne narzędzia i wkręty (np. www.camofasteners.com), które pozwalają zamocować śruby na krawędzi deski chowając wkręty w szczelinie. Także istnieją różne inne skryte mocowania. Oczywiście, takie mocowania kosztują kilka razy więcej niż zwykłe, więc musisz zadecydować za wczas.

Teraz, trzeba omówić w jaki sposób układać deski na taras. Jeżeli deski są idealnie równe, szczeliny będą równe po obu stronach (oczywiście, często możemy kupić wykrzywione deski). Zaleca się pozostawić co drugą deskę całą, a co drugą z dwóch krótszych. Tak można oszczędzać równe deski.

Wkręty do tarasu drewnianego zaleca się wkręcać nie całkowicie prostopadle, ale lekko przechylać pod kątem około 20 stopni. W taki sposób wkręty mocniej trzymają deskę.

Krawędzie desek powinny być dłuższe, niż krawędź legaru. Nie zawsze udaje się dokładnie i równomierne odciąć deski, więc gdy wszystkie deski tarasu są przymocowane, końce możemy równomiernie odciąć za pomocą piły tarczowej. Nie zapomnij, że zawsze możesz zamocować boczną deskę, która ukryje całą konstrukcję tarasu.

Gotowe! To już wszystko, co powinieneś wiedzieć odnośnie budowy tarasu drewnianego. Podążaj za naszymi wskazówkami, a wszystko powinno wyjść po Twojej myśli. Powodzenia! Możesz dowiedzieć się więcej na naszym blogu:  jak wybudować taras? Budowa, tarasu ogrodowego, konserwacja – Blog