Metamorfoza tarasu po zimie

Od czego zacząć metamorfozę tarasu?

Zima powoli dobiega końca. Dni są już znacznie dłuższe, niż jeszcze w poprzednim miesiącu. Do życia budzą się zwierzęta, z kolei rośliny przygotowują się do wypuszczenia pierwszych pączków. Temperatura na zewnątrz zaczyna być coraz wyższa, dzięki czemu na dworze zaczyna robić się przyjemnie – człowiek aż sam chce wyjść na spacer czy miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Wszystko to sprzyja także podwórkowym, wiosennym porządkom. Po zimie należy przygotować taras, ogród czy inne miejsca na powitanie wiosny. Jeśli mowa o tarasie – po zimie wymaga on odświeżenia. Niektóre fragmenty desek tarasowych mogły ulec drobnym zniszczeniom – warto więc temu zaradzić, aby później móc się cieszyć pięknym i zadbanym tarasem. Nawet jeśli taras nie posiada żadnych zniszczeń po zimie, i tak warto go odświeżyć. Końcówka zimy lub wiosna jest do tego najlepszą porą. Zastanawiasz się jak odświeżyć drewniany taras? Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne wskazówki do tego, jak to wykonać. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.


Jak odświeżyć drewniany taras?

Odświeżenie tarasu nie jest wcale trudnym zadaniem, jednak aby cieszyć się jak najlepszymi efektami swojej pracy, należy wykonać to w prawidłowy sposób. Przychodzimy więc z instrukcją, dzięki której z łatwością odświeżysz swój taras na zbliżające się wiosenne i letnie dni.

Krok 1 – Przegląd tarasu

Na początku radzimy zrobić porządny przegląd tarasu. Dzięki temu dowiesz się, czy wymaga on tylko i wyłącznie odświeżenia czy może czegoś więcej, na przykład naprawy lub wymiany desek. Jeśli jest taka konieczność, wykonaj to.

Krok 2 – Porządne czyszczenie tarasu

Drewno tarasowe jest wystawione na działanie wielu czynników. Niektóre z nich sprawiają, że deski stają się zabrudzone i tracą swój pierwotny blask. Chcąc odświeżyć taras, warto więc je dokładnie wyczyścić. Do tego zadania, najlepiej jest wziąć wiadro z wodą oraz szczotkę do szorowania. Na początku, należy dokładnie namoczyć deski, a następnie dokładnie wyszorować. W przypadku kiedy zabrudzenia są naprawdę ciężkie do pozbycia, polecamy środek WOCA Exterior Deep Cleaner, który pomoże w oczyszczeniu tarasu ze wszelkich plam. Po użyciu preparatu należy odczekać 48 godzin, aby wszystko dokładnie wyschło.


Krok 3 – Szlifowanie

Zaleca się, aby najpierw użyć szlifierki z papierem ściernym o większej ziarnistości, a później wygładzać deski drobnoziarnistym papierem. Podczas szlifowania, należy pamiętać, aby zeszlifować deski równomiernie – pozwoli to na uzyskanie gładkiej powierzchni.

Krok 4 – Nałożenie impregnatu

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie desek środkiem ochrony drewna. Pozwoli to na zahamowanie rozwoju grzybów, które mają niekorzystny wpływ na drewno tarasowe.

Krok 5 – Olejowanie

Do olejowania desek tarasowych polecamy środek WOCA Exterior Oil. Aby ułatwić sobie pracę, można wykorzystać specjalną gąbkę do olejowania tarasu. Czynność ta będzie wtedy znacznie wygodniejsza. Może się również przydać kuweta na olej oraz mniejszy pędzel, który posłuży do wykończenia olejowania. Pamiętaj również o tym, że proces olejowania desek można wykonywać tylko wtedy, gdy nie pada. Przed przystąpieniem do tego zadania, upewnij się więc czy przez kolejne 24 godziny nie jest zapowiadany deszcz. Ważna też jest temperatura powietrza – najlepiej jeśli będzie to 20° – wtedy efekty olejowania są najbardziej optymalne. Po zakończeniu olejowania, należy odczekać co najmniej 24 godziny, aby cała powierzchnia dokładnie wyschła.

Przygotuj swój taras na sezon letni!

Po wykonaniu wszystkich pięciu kroków Twój taras będzie odświeżony i gotowy na kolejny sezon. Aby umilić spędzanie czasu na tarasie, warto zainwestować w specjalne, tarasowe meble. Dodadzą one stylowego wyglądu, a także sprawią, że czas na tarasie będzie jeszcze przyjemniejszy. Chcąc wprowadzić jeszcze przytulniejszy klimat, dobrze jest skusić się na drobne tarasowe dodatki – lampiony, kolorowe poduszki, girlandy z żarówkami czy pięknie pachnące świeczki. Tutaj liczy się kreatywność. Urządź taras wedle swoich upodobań i ciesz się wspaniałym miejscem idealnym na nadchodzące, ciepłe dni.