Jak krok po kroku zbudować drewniany taras?

Tarasy drewniane mają styl i urok. Ale przede wszystkim są funkcjonalne. Można obserwować z biegiem czasu, jak drewno zmienia się pod wpływem pogody. Dlatego przy budowaniu drewnianego tarasu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, które przybliżamy w tym artykule.

Odpowiednie narzędzia do budowy tarasów

Do precyzyjnego cięcia desek potrzebne są starannie dobrane narzędzia, zwłaszcza piła i pozostałe narzędzia stolarskie. W przeciwnym razie nie dokładne cięcie wpłynie na to, jak będą wyglądać krawędzie.
Najczęstsze i najpoważniejsze błędy w konstrukcji tarasów zdarzają się regularnie podczas odprowadzania wody deszczowej. Zawsze pojawiają się problemy, gdy po ulewnych opadach powierzchnia drewnianego tarasu wysycha, ale podkonstrukcja pozostaje przemoknięta. Jeśli zdarza się to zbyt często, drewno będzie powoli rozpadać się od dołu. Dlatego przy pierwszym planowaniu nowego tarasu należy wziąć pod uwagę zasadę, iż warstwę wyrównującą należy układać od początku z lekkim spadkiem w kierunku ogrodu czy podjazdu. Jeśli tego nie zrobimy lub jeśli zbudujemy taras ze spadkiem w kierunku domu, w krótkim czasie woda zbierze się przed drzwiami tarasowymi, osłabi drewno i ostatecznie znajdzie drogę do domu co nie będzie z całą pewnością pozytywne w skutkach dla właściciela. Oczywiście dotyczy to również sytuacji, gdy deski tarasu biegną równolegle do domu.

Jak ciąć deski, które wykorzystamy przy tarasie?

Nieprawidłowe jest układanie desek dokładnie na podkonstrukcji drewnianej, ponieważ w ten sposób woda nie może spłynąć. Kiedy budujemy drewniany taras tarasowy, po piłowaniu drewniane deski często mają poszarpane lub mieć wyszczerbione krawędzie. Krawędzie te należy zeszlifować. Aby to zrobić, należy użyć szlifierki z papierem ściernym o odpowiedniej ziarnistości. Jeśli nie posiadamy jednej z tych szlifierek, można użyć standardowej szlifierki kątowej. Warto pamiętać, iż impregnacja drewna sięga zaledwie kilku milimetrów w głąb drewna, przycięte krawędzie muszą zostać poddane dodatkowej obróbce. Można do tego celu wykorzystać odpowiednie środki do konserwacji drewna.

Konserwacja drewnianego tarasu

Dwa razy w roku czyszczenie tarasu szczotką i wodą jest koniecznością. Spowoduje to usunięcie mchu i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się, powodując śliskość powierzchni. Raz do roku taras powinien zabezpieczać się olejem do drewna na zewnątrz, tym sluży ojel WOCA do tarasu. Niezależnie od rodzaju użytego drewna, z czasem może przybierać szarawy odcień. Nie zaleca się stosowania myjek wysokociśnieniowych, ponieważ zmieniać mogą powierzchnię drewna i mogą uczynić je bardziej kruchym. Regularnie (co pół roku po oczyszczeniu drewna szczoteczką) należy stosować specjalny preparat do usuwania szarego koloru, który pomoże przywrócić pierwotny wygląd. Po usunięciu szarego koloru można również zastosować impregnację do drewna, która również zabezpieczy drewno i zabarwi je. Taki zabieg warto przeprowadzać raz na dwa lata. Drewno impregnowane ciśnieniowo powinno mieć żywotność ponad 15 lat i jest już zabezpieczone przed chorobami grzybiczymi i mchem.

Camo czyli niewidoczny system mocowania

System ukrytego mocowania CAMO jest łatwy w użyciu. Firma oferuje dziesiątki produktów, które mogą wydawać się niezbędne podczas prac związanych z montażem tarasu. Nie ma potrzeby wiercenia dziur. Innowacyjne narzędzia Camo to gwarancja idealnych odstępów między deskami, a więc o wiele łatwiej można stworzyć idealny projekt. Produkty Camo gwarantują także szybką instalację oraz demontaż, co w połączeniu z estetycznym wyglądem daje naprawdę pożądany przez wiele osób efekt. Niewidoczne mocowanie Camo sprawia, że taras wygląda o wiele schludniej. Nie pojawiają się pęknięcia na deskach, a także dzięki narzędziom, jakie firma oferuje można bardzo łatwo wymienić wybraną deskę na inną. To czyni z instalacji Camo bardzo przystępną w użyciu, z którą każdy sobie może poradzić. Dystrybutorzy produktów Camo mają w swoim asortymencie produkty takie jak fundamenty śrubowe, elektryczne narzędzia do wkręcania śrub, wsporniki tarasowe, wkręty tarasowe i wiele więcej. Wszystko czego potrzebujemy, aby sprawnie przejść przez proces projektowania i tworzenia tarasu.