Sposoby mocowania drewna

Asortyment stałych elementów drewnianych stale się poszerza i jest cały czas uzupełniany i udoskonalany. Projektanci wymyślili nowe mechanizmy i zasady mocowania, stworzyli nowe części łączące i nowe technologie, aby pomóc tym elementom zachować ich jak najdłuższą żywotność.
W różnych produktach metalowych czasami trudno się nie zgubić, nie tylko fanom, ale także doświadczonym profesjonalistom. Planując i wdrażając różne plany budowlane i remontowe, należy pamiętać o wielu produktach do mocowania. To nie jest żart – 0,5% do 10% całkowity kosztu produktów zależy od prawidłowego doboru części.
Całą gamę drewnianych elementów mocujących można podzielić ze względu na obszar zastosowania, ze względu na wielkość spodziewanego obciążenia lub na podstawie węższych charakterystyk: na podstawie materiału, z którego są wykonane lub ze względu na posiadanie (lub nie) gwintu czy formy.

Elementy mocowania na zewnątrz – budowa tarasu

Zewnętrzne elementy mocujące są narażone na korozję, więc wykorzystujmy te, które są odporne na wpływy zewnętrzne. Najczęściej stosowanym inhibitorem rdzy jest cynkowanie. Ochronna powłoka cynkowa może przybierać dwie formy: cynkowanie ogniowe (grubość warstwy 50-150 mikronów) oraz cynkowanie elektrolityczne (grubość warstwy 5-35 mikronów). Jakość elementów złącznych jest bardzo ważna, produkty ze stali nierdzewnej są coraz częściej stosowane, więc cena ich jest stosunkowa wysoka.
Częstotliwość obciążeń i podgatunki większości elementów złącznych są różne: wielkość obciążenia elementu złącznego – jest to ciężar, jaki musi „przenosić” produkt. Obciążenie może zmieniać się w czasie – obciążenie statyczne lub dynamiczne – oraz może mieć różne kierunki (wzdłużne obciążenie niszczące, poprzeczne odcięcie obciążenia, wzdłużne i poprzeczne łączne obciążenie narożne). W zależności od obciążenia, wybierz odpowiednią metodę mocowania wykorzystując tarcie lub oparcie wewnętrzne.
Często (zwłaszcza przy budowie tarasu) zdarza się, że część zapięcia znajduje się w widocznym miejscu. Dekoracyjne pokrycia zazwyczaj upiększają produkt. Wykorzystuje się do tego miedź, nikiel i chrom. Jeśli chcesz polerować lub pomalować produkt, zaleca się użycie łączników fosforanowych.

Sposoby mocowania desek tarasowych

Sposób mocowania deski tarasowej powinien być dostosowany głównie do nasłonecznienia tarasu. Deska zmieni rozmiar pod wpływem zmian temperatury. Wyróżniamy głównie 3 sposoby na mocowanie desek:

  1. Przykręcanie wkrętami – śruby używane do tego celu powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Ich długość musi być dwukrotnie większa od wysokości płyty montażowej. Dokręcane są we wszystkich miejscach łączenia z płytami tarasu, znajdującymi się na ich dwóch krawędziach. Jest to najtrwalsza metoda montażu i może ograniczyć pracę przez mocniejsze drewno. Należy pamiętać, że wybierając wyeksponowany taras od strony południowej trzeba liczyć się z tym, że czasami wymagana jest wymiana elementów na nowe.
  2. Sklejanie – na fragmenty legarów połączonych z deską tarasową wystarczy nanieść zewnętrzny elastyczny klej (jednoskładnikowy poliuretan lub MS polimer). Można to zrobić za pomocą pistoletu. Ta metoda mocowania sprawdza się dobrze po stronie północnej, wschodniej i zachodniej. Jeśli taras znajduje się od strony południowej lub południowo-zachodniej, przyczepność można określić tylko wtedy, gdy jest zadaszony. W takim przypadku należy go regularnie spryskiwać wodą w gorące słoneczne dni.
  3. Przy pomocy blaszek – najpierw przykręć specjalną płytkę służącą do mocowania deski tarasu do legara, a następnie zainstaluj deskę tak, aby dwie zewnętrzne części deski wchodziły w boczny wpust płytowy. Ten sposób mocowania można zastosować tylko od strony północnej, gdzie jest mało światła słonecznego – ten rodzaj mocowania drewna jest sprawdzony, gdy drewno niewiele pracuje. Niestety jak zajdzie potrzeba wymienić deskę na środku tarasu trzeba będzie zdemontować wszystkie deski od początku.

Taras to nie tylko naturalny element łączący dom z ogrodem. Dla wielu domów, dla wielu apartamentów, taras jest dodatkowym ,,pokojem”, w którym możemy odpocząć i przyjąć gości. Pierwszym krokiem do pięknego układu jest zapewnienie odpowiednich materiałów na podłoże. Decydując się na taras drewniany lub taras kompozytowy, prawidłowy montaż (w tym wybór systemu mocowania) jest równie ważny jak wybór rodzaju drewna. Dlatego mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci w tak trudnym wyborze. Powodzenia!