Jak przygotować taras na wiosnę?

Tarasy drewniane wykonane z naturalnych materiałów dość mocno odczuwają skutki zimy. Po tym okresie każdy drewniany taras wymaga pewnych zabiegów, aby przywrócić mu jego dni chwały i sprawić, że będą one trwać jeszcze przez długi czas! Tradycyjne deski, takie jak drewno sosnowe wymagają corocznej pielęgnacji. Powierzchnia wykonana z desek może wydawać się naturalna i elegancka na pierwszy rzut oka, ale z czasem, bez regularnych czynności konserwacyjnych wykonywanych na nich, zaczną one wykazywać oznaki brudu, a nawet nieestetycznie wyglądających drzazg.

Przygotowanie tarasu na wiosnę

Taras jest popularnym elementem dla wielu domów w okresie wiosennym. Zapewnia on przestrzeń na zewnątrz, aby zrelaksować się i cieszyć się cieplejszą pogodą. Aby upewnić się, że Twój taras jest gotowy na sezon wiosenny, istnieje kilka rzeczy, które musisz zrobić. Ten wpis na blogu dostarczy Ci listę tego, co należy zrobić, aby przygotować tarasy na wiosnę.

Porządki na tarasie na wiosnę

Tarasy wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, są szczególnie wrażliwe na surowe warunki zimowe. Aby deski te powróciły do życia i nabrały nowego blasku, wymagają corocznej pielęgnacji po każdym sezonie — tak jak w przypadku każdego innego rodzaju lub gatunku drzewa! Oczywiście konserwacje desek tarasowych można przeprowadzać częściej w zależności od potrzeb. Ważne, by dbać o taras, również w okresie wiosenno-letnim w trakcie jego użytkowania — regularnie sprzątać i zamiatać jego powierzchnię.

Jak przygotować taras na wiosnę — krok po kroku

1. Wyczyść taras i usuń wszystkie śmieci i liście, które zebrały się przez zimę

2. Szlifowanie

Jeśli chcemy olejować drewno, to najpierw musimy pozbyć się wszelkich powłok, które się na nim znajdują. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego i szlifierki, za pomocą której zniwelujemy również drobne niedoskonałości lub rysy, które mogą występować w niektórych miejscach na całej powierzchni pokładu — pamiętając, że po zakończeniu prac muszą czekać nie tylko gładkie, ale całkowicie wolne od pyłu powierzchnie! Po wykonaniu tych zadań nie zapomnij o sprzątaniu: odkurzone mokre chusteczki i pozostawione w spokoju do wyschnięcia przed przejściem do następnego kroku.

3. Impregnacja

Gdy drewno tarasowe wymagało już szlifowania i usuwania farby, należy je najpierw zaimpregnować. Zabieg ten jest konieczny również wtedy, gdy nasz taras wykonany jest z drewna rodzimego, takiego jak cedr czy sosna, które najlepiej zabezpieczyć jednym bezbarwnym preparatem, aby korozja biologiczna nie mogła ich z czasem bardziej uszkodzić. W tym celu użyj profesjonalnego środka.

4. Olejowanie 

Pokrycie desek olejem jest teraz bardzo proste. Polecamy olej Woca do czyszczenia zewnętrznego drewna tarasowego. Po prostu użyj szerokiego pędzla, aby łatwo rozprowadzić olej po wszystkich stronach, upewniając się, że nie pominiesz żadnych zakamarków, które mogą kryć się pod twoimi stopami! Następnie nałóż cienką warstwę, aby nie pogorszyć trwałości koloru. Czyste, suche drewno może potrzebować kolejną aplikację, jednak pamiętaj nadmiar będzie wymagał usunięcia przed rozpoczęciem drugiej aplikacji. Pamiętaj, żeby wszystko dokładnie wyschło przed kolejnym krokiem.

5. Zainstaluj nowe meble i dekoracje, aby uczynić go bardziej przytulnym i rekreacyjnym

Jeśli Twoje meble tarasowe wymagają również upredniej konserwacji, możesz użyć płynu do czyszczenia, który skutecznie usunie uporczywe plamy.

6. Dodaj kilka roślin lub kwiatów, aby rozjaśnić przestrzeń

Prawie każdy, kto chce mieć piękne kwiaty w doniczkach na tarasie, nie powinien kierować się nie tylko ich wyglądem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakie rośliny lubią słońce, a jakie są tolerancyjne na cień, ponieważ będzie to miało wpływ na miejsce ich uprawy, w zależności od tego, po której stronie jest więcej światła słonecznego dla wzrostu roślin.

7. Zamiataj i myj taras często, aby wyglądał czysto i schludnie