Na co warto zwrócić uwagę przed zaplanowaniem budowy tarasu?

Budowa tarasu jest zadaniem, które można powierzyć fachowcom, ale też wykonać samodzielnie, jeśli dysponuje się wolnym czasem i dobrymi narzędziami. Kluczem do sukcesu jest dobry plan, uwzględniający uwarunkowania terenowe, dostępną powierzchnię, wybór technologii, materiałów i szereg innych czynników. Od czego zacząć planowanie budowy tarasu? Oto garść pożytecznych rad.

Na co zwrócić uwagę przed zaplanowaniem budowy tarasu?

W pierwszej kolejności musisz wybrać miejsce, w którym stanie taras. Z reguły konstrukcję dostawia się obok salonu, tak by stanowiła jego naturalne przedłużenie. Ważne jest usytuowanie względem stron świata, przy czym istnieje w tej materii kilka „szkół”. Często buduje się tarasy skierowane na zachód. Umożliwiają wieczorny wypoczynek w ciepłych promieniach zachodzącego słońca, które jest wówczas na tyle nisko, że skutecznie oświetla także wnętrze domu, nawet jeśli nad tarasem rozpostarty jest dach. Podobnie rzecz wygląda przy orientacji wschodniej. Wbrew pozorom, nie zawsze korzystne jest usytuowanie po stronie południowej. Gdy taras nie ma dachu, przebywanie na nim w letnim skwarze może być męczące, jeśli zaś jest zadaszony, wydatnie zmniejsza nasłonecznienie wnętrza (ze względu na niewielki kąt padania promieni). Kolejny etap, jeśli chodzi o planowanie budowy tarasu, to ocena pochylenia podłoża, zmierzenie powierzchni, jaką ma zająć konstrukcja, a także określenie, na jakiej wysokości będą się znajdować wierzchnie deski. Wskazane jest, by licować ich poziom z podłogą wewnątrz budynku – ułatwi to komunikację, bez konieczności pokonywania schodów, wysokich progów i tak dalej.

Budowa tarasu — na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów?

Jedna z kluczowych decyzji, jeśli chodzi o zaplanowanie budowy tarasu, dotyczy wyboru materiału wierzchniego. W praktyce konstrukcje tego typu wykonuje się z drewna, kompozytu złożonego z polimerów i mączki drzewnej oraz różnego rodzaju kamieni i ceramiki. Szczególnie w przypadku drewna, dobór konkretnego surowca ma kluczowe znaczenie nie tylko dla estetyki, ale też wytrzymałości i funkcjonalności tarasu. Pamiętaj więc, że z używanych drzew, najgorzej w praktyce radzą sobie sosna i świerk – są miękkie i łatwo chłoną wodę. Lepiej sprawują się, choć są droższe, modrzew, dąb oraz różne gatunki drzew egzotycznych, w tym między innymi ipe lepacho, cumaru, bangkirai, teak czy massaranduba. Kwestią indywidualnych upodobań jest natomiast kolorystka poszczególnych desek tarasowych, aczkolwiek warto wiedzieć, że ich finalną barwę można modyfikować za pomocą olejów i bejc.

Planowanie budowy tarasu – fundamenty i legary

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zaplanowaniem budowy tarasu? Pamiętaj o tym, że deski to nie wszystko — pod ich powierzchnią musi znaleźć się miejsce na konstrukcję, na którą w przypadku tarasów drewnianych składają się:

  • fundamenty – mogą być tradycyjne, osadzone w zaprawie betonowej lub alternatywnie – śrubowe, wkręcane bezpośrednio w podłoże, po uprzednim wywierceniu otworu świdrem mechanicznym lub ręcznym
  • legary – zazwyczaj to dwa poziomy desek o grubości około 10 centymetrów, ułożonych względem siebie prostopadle – razem więc należy liczyć 20 cm

Wymienione elementy należy uwzględnić w pomiarach dotyczących całkowitej wysokości konstrukcji.

Budowa tarasu z użyciem wygodnych systemów mocujących i narzędzi

Budowa tarasu wielu osobom jawi się jako zadanie trudne, którego efekt końcowy nie jest pewny. Współcześnie jednak istnieje wiele przydatnych rozwiązań, które znacznie ułatwiają przeprowadzenie inwestycji budowy tarasu we własnym zakresie, w dodatku zapewniając prawdziwą przyjemność z wykonania i satysfakcję z osiągniętego rezultatu. Jednym z nich są specjalne wkręty CAMO, ułatwiające wygodny i niewidoczny z zewnątrz montaż desek do legarów, a w razie konieczności – szybki demontaż. Warto podkreślić, że są one samowkręcające, co oznacza, że nie wymagają uprzedniego nawiercania otworów (chybachyba że jest to bardzo twarde drewno egzotyczne). Planując budowę tarasu, warto więc postawić na tego typu wkręty i pod ich kątem ustalić technikę montażu.