Jak zrobić taras drewniany samodzielnie? Krok po kroku

Poranna kawa na świeżym powietrzu czy wieczorne spotkanie z przyjaciółmi w ogrodzie to jedna z wielu zalet, jakie niesie ze sobą mieszkanie we własnym domu. I chociaż można w tym celu korzystać z ogrodu, tak jednak nic nie daje takiego komfortu, jak taras drewniany — zwłaszcza jeśli został zbudowany samodzielnie.

Planowanie i przygotowanie

Przed rozpoczęciem budowy tarasu drewnianego, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim zmierz dostępną przestrzeń, w której chcesz podjąć się budowy, a następnie wykonaj projekt.

Jednym z pierwszych kroków będzie także wybór odpowiednich materiałów. Możesz wybrać drewno egzotyczne, które charakteryzuje się większą odpornością na warunki atmosferyczne lub tańsze drewno konstrukcyjne, na przykład sosnę lub modrzew.

Konieczny jest też zakup (lub przygotowanie, jeśli już je posiadasz) narzędzi. Będą Ci potrzebne: wkrętarka lub wkrętarko-wiertarka, pilarka ukosowa, wyrzynarka i oczywiście poziomica.

Obszar, na którym planujesz wybudować taras drewniany, powinien być oczyszczony z trawy, korzeni i innych przeszkód, aby teren był równy i stabilny.

Przygotowanie podłoża i układanie desek

Pierwszym krokiem będzie oznaczenie i wykopanie fundamentów: Użyj sznurka do oznaczenia granic tarasu. Wykop otwory pod fundamenty tarasu, zgodnie z zaprojektowanym planem, by później wypełnić je betonem. Po utwardzeniu fundamentów możesz umieścić belkę nośną i podkłady zabezpieczające, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu drewna z podłożem.

Teraz możesz zabrać się za układanie desek. Upewnij się, że mają odpowiednią długość i grubość i rozpocznij układanie od jednego z narożników. Pamiętaj o pozostawieniu niewielkich szczelin (ok. 3-5 mm) między deskami, aby zapewnić przepływ powietrza i możliwość odprowadzania wody. Deski możesz mocować za pomocą wkrętarki lub gwoździ, chociaż to może być czasochłonne i nieefektywne.

W końcowym etapie możesz dodać balustradę, schodki lub pergolę. Zabezpiecz także deski impregnatem, aby jak najdłużej służyły Ci, ograniczając konieczność częstych napraw i konserwacji.

Ciesz się swoim tarasem drewnianym!

Budowa tarasu drewnianego samodzielnie może być satysfakcjonującym doświadczeniem. Pamiętaj, aby starannie zaplanować, przygotować i realizować każdy krok budowy. Będąc systematycznym i dbając o szczegóły, stworzysz piękne miejsce, które dostarczy wiele radości przez wiele lat