Taras z drewna modrzewiowego

Drewno modrzewiowe jest dobrym wyborem do budowy tarasu, a jednocześnie bezpiecznym dla środowiska. Szybko rośnie, dużą ilość CO2 zamienia na tlen i jest naturalnie trwałe, co oznacza, że nie jest konieczna obróbka chemiczna. Modrzew deski tarasowe o żółto- pomarańczowym kolorze i ciemnych sękach nadają drewnu modrzewiowemu bardzo ciepły wygląd. To właśnie on nada Twojej przestrzeni zewnętrznej przytulnego klimatu, zachęcającego do przebywania w ogrodzie.

Modrzew deska tarasowa – charakterystyka

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez klientów jest różnica między modrzewiem europejskim a modrzewiem syberyjskim. Wyglądają one zupełnie inaczej i mają inne właściwości. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem projektu wiedzieć, z którego zamierzasz korzystać.

Modrzew europejski a modrzew syberyjski

Różnica sprowadza się do drzew. Modrzew europejski wyraźnie różni się od modrzewia syberyjskiego. Są to zupełnie inne gatunki: modrzew syberyjski to Larix sibirica, a europejski to Larix decidua lub Larix europaea. Ponieważ drzewa są tak różne pod względem składu i, oczywiście, środowiska wzrostu, mają kilka różnych czynników, które je od siebie odróżniają.

Wzrost – klimat Syberii jest znacznie bardziej surowy niż w Europie. Oznacza to, że drzewa muszą być w stanie przetrwać chłód i mróz długich zimowych miesięcy. W rezultacie modrzew syberyjski generalnie rośnie wolniej, przez co jest trwalszy.

Wygląd – Pod względem wyglądu modrzew europejski ma spójny bladoróżowy lub pomarańczowy kolor i zawiera bardziej regularne ciemne sęki, podczas gdy syberyjski ma jaśniejszy słomkowy lub żółto-brązowy kolor (pod wieloma względami dość zbliżony do sosny) z sękami mają szary kolor.

Trwałość – oba rodzaje modrzewia są klasyfikowane jako umiarkowanie trwałe, co oznacza, że ich żywotność to co najmniej 15 lat. Jeśli jednak są dobrze pielęgnowane, mogą wytrzymać ponad dwukrotnie więcej. Jednak warunki wzrostu modrzewia syberyjskiego sprawiają, że jest on trwalszy niż jego odmiana europejska, co oznacza, że idealnie nadaje się na okładziny zewnętrzne lub tarasy.

Stabilność – oba typy są stosunkowo niestabilne, biorąc pod uwagę, że są z drewna iglastego. Oznacza to, że będą się poruszać przez cały okres użytkowania, nieznacznie się rozszerzając, kurcząc i rozszczepiając, dlatego konieczne jest ich dobre mocowanie.

Gęstość – Ze względu na wolniejszy wzrost modrzew syberyjski jest gęstszy niż modrzew europejski: 590kg/m3 w przeciwieństwie do 550kg/m3. 

Koszt – oba rodzaje modrzewia są przystępne cenowo, jeśli chodzi o wysokiej jakości drewno okładzinowe, dlatego są bardzo często wybieranym gatunkiem. Modrzew europejski jest jednak znacznie tańszy niż modrzew syberyjski, szczególnie jeśli zdecydujesz się na bardziej rustykalne kroje.

Okładzina modrzewiowa jest niezmiennie popularnym wyborem w projektach budowlanych ze względu na idealną równowagę między przystępną ceną a wydajnością. Tarasy modrzewiowe są tańsze niż cedr, ale równie estetyczne i prawie tak samo trwałe, jeśli są odpowiednio zainstalowane i zadbane. Wybór między modrzewiem europejskim a modrzewiem syberyjskim ostatecznie sprowadza się do kosztów i preferencji.

Taras z modrzewia – jak utrzymać?

Aby zachować drewno modrzewiowe w dobrej kondycji, zalecamy olejowanie około dwa razy w roku. Aby odnowić wygląd tarasu modrzewiowego, delikatnie przeszlifuj go i posmaruj specjalnym olejem do drewna Woca.

Czyszczenie

Drewno modrzewiowe dobrze radzi sobie w warunkach zewnętrznych i nie wymaga dużego nakładu pracy. Aby ułatwić czyszczenie, posmaruj taras olejem do drewna. Pomoże to w zapobieganiu pleśni, jeśli drewno jest bardzo mokre i nie ma możliwości całkowitego wyschnięcia. Gdy pojawi się pleśń, najpierw posmaruj drewno octem, zanim spróbujesz cięższych zabiegów przeciw pleśni. Użycie myjki wysokociśnieniowej może być szybkim rozwiązaniem w czyszczeniu desek tarasowych. Należy jednak zawsze pamiętać, że powoduje to otwieranie się włókien drewna, dzięki czemu jest ono bardziej podatne na pleśń i inne zniszczenia.

Konserwacja

Aby przedłużyć żywotność mebli z drewna modrzewiowego, zalecamy olejowanie dwa razy w roku. Spowalnia to proces starzenia się drewna, zabezpiecza przez zmiennymi warunkami atmosferycznymi i zachowuje drewno w świetnej kondycji przez długie lata.

Modrzew deska tarasowa cena

Cena modrzewia jest zależna od jego rodzaju, oraz ilości, jaką będziesz potrzebował do budowy tarasu. Przed rozpoczęciem budowy zrób odpowiednie pomiary, by kupić wymaganą ilość drewna.  Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać przeczytaj nasz wpis dotyczący budowy tarasu. Tam dowiesz się krok po kroku, jak samodzielnie stworzyć dodatkową przestrzeń życiową w swoim ogrodzie.

Taras z desek modrzewiowych to świetny sposób na dodanie dodatkowej przestrzeni życiowej do domu. Modrzew to mocne i trwałe drewno, które jest odporne na gnicie i uszkodzenia przez owady. Jest to również jedno z najbardziej stabilnych gatunków drewna, dzięki czemu nie wypacza się i nie kruszy z upływem czasu. Tarasy drewniane modrzew są piękne i niewymagające skomplikowanej konserwacji. Jeśli rozważasz budowę tarasu, modrzew jest doskonałą opcją. Modrzew deska elewacyjna przy odpowiedniej pielęgnacji będzie służyć przez wiele lat.