Deska tarasowa jakie wkręty najlepsze?

Wkręty do deski tarasowej są elementem konstrukcyjnym, od którego zależy trwałość i stabilność konstrukcji, a także łatwość wykonania prac montażowych. Jakie wkręty wybrać do desek tarasowych?

Jakie są najlepsze wkręty do desek tarasowych

Budowa tarasu wymaga nie tylko wyboru idealnych materiałów wykończeniowych, ale też elementów montażowych. Kluczowe znaczenie mają wkręty, którymi wierzchnie deski zostaną przytwierdzone do podtrzymujących je legarów. Współcześnie stosowane rozwiązania pozwalają całkowicie ukryć system mocujący – zapomnieć można zatem o szpecących powierzchnię tarasu łebkach śrub czy gwoździ. Jakie są najlepsze wkręty do desek tarasowych? Na co zwracać uwagę wybierając mocowania? Istotnych jest kilka czynników. Dobre wkręty powinny:

  • zapewniać maksymalną sztywność, stabilność i wytrzymałość konstrukcji
  • być trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne związane z „pracą” desek oraz działaniem wody i innych niekorzystnych czynników
  • zapewniać łatwość montażu, a w razie potrzeby – także demontażu; idealnie nadają się do tego celu wkręty samowiercące
  • pozostawać niewidoczne z zewnątrz, tak by w żaden sposób nie wpływać na estetykę tarasu

Jeśli chodzi o działanie wody, duże znaczenie ma rodzaj stali, z którego są wykonane wkręty.

Jakie wkręty do tarasu? Ocynkowane czy nierdzewne?

Jakie wkręty do tarasu sprawdzą się najlepiej? Należy pamiętać, że drzewo, nawet dobrze zabezpieczone, będzie chłonąć określone ilości wilgoci. Dlatego należy stosować wkręty przystosowane do „pracy” w trudnych warunkach zewnętrznych, a więc wykonane z odpowiedniego materiału i we właściwej technologii. Istnieje w tej materii kilka rozwiązań. Jednym z nich jest stal ocynkowana. Jest ona przeznaczona do używania w środowisku korozyjnym, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że jej trwałość jest ograniczona. Cynk, którym są powierzchniowo pokryte wkręty, chroni przed działaniem wody, ale z biegiem lat zużywa się. Mocowania mogą zatem zatracić część swoich właściwości. Wówczas ślady ich obecności mogą się pojawić na powierzchni drzewa pod postacią nieestetycznych, rudawych plam. W skrajnych przypadkach korozja może też osłabiać wytrzymałość konstrukcji. Najtrwalszym rozwiązaniem jest wykorzystanie stali nierdzewnej. W odróżnieniu od cynkowanej nie jest ona pokrywana warstwą antykorozyjną z zewnątrz, lecz mieszana z chromem, tworząc niezwykle odporny na działanie wody stop. Materiał ten jest wprawdzie droższy w produkcji, jednak mając na uwadze kalkulację w perspektywie długofalowej, wart jest swojej ceny. Stal nierdzewna daje gwarancję, że przez lata wkręty pozostaną w drewnie w stanie nienaruszonym, a taras zachowa stabilność i estetyczny wygląd. Oprócz tego dostępne są też wkręty pokryte powłoką ceramiczną. W tym przypadku głównym atutem jest możliwość bardzo precyzyjnego i łatwego montażu bez ryzyka uszkodzeń w drewnie.

Co to są wkręty Camo?

Zastanawiasz się, jakie mocowania wybrać? Poznaj wkręty Camo. Co to takiego? Czym wyróżniają się na tle innych produktów? Po pierwsze, są praktycznie niewidoczne z zewnątrz. Montuje się na krawędziach poszczególnych desek, dzięki czemu z łatwością chowają się przed wzrokiem. Po drugie, wkręcane są pod kątem 45 stopni, dzięki czemu zapewniają większą stabilność konstrukcji – do minimum ograniczają pracę desek. Po trzecie, są bardzo proste w użyciu. Są samowiercące, dlatego w przypadku większości gatunków drewna nie jest potrzebne uprzednie wykonywanie otworów – to duża oszczędność czasu (wyjątek stanowią drzewa tropikalne, z których większość jest bardzo twarda). Po czwarte, w odróżnieniu od innych ukrytych systemów mocowania, wkręty Camo z łatwością można również wykręcić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu bez problemu wymienisz każdą deskę, nawet jeśli znajduje się ona na środku tarasu. Wkręty te umożliwiają montaż desek każdego rodzaju, o grubości nawet do 35 milimetrów. Należy pamiętać, że łączenia tego typu wymagają zastosowania specjalnie zaprojektowanych narzędzi Camo, które zapewniają bardzo szybką i precyzyjną pracę, a także zapobiegają uszkodzeniom desek.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym camomocowanie.pl.