Konserwacja tarasu na wiosnę — co warto wiedzieć?

Konserwacja tarasu wiosną pozwala usunąć skutki działania mrozu i wilgoci, a także przygotować drewno na nadchodzące upały, opady deszczu oraz intensywne użytkowanie. Jak zakonserwować taras na wiosnę? Czy warto go olejować? Czy można to zrobić samemu?

Dlaczego warto konserwować taras?

Dlaczego warto konserwować taras? Drewno jest materiałem naturalnym i szlachetnym, ale podatnym na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego utrzymanie desek w dobrym stanie technicznym i wizualnym wymaga ich regularnej i starannej pielęgnacji. Z reguły czyni się to dwa razy w roku – wczesną wiosną oraz jesienią. Po zakończeniu długiego sezonu jesienno-zimowego taras zazwyczaj nie jest w idealnej kondycji. Ujemne temperatury i zalegający śnieg nie są obojętne nawet dla najlepszych i najbardziej wytrzymałych gatunków drewna. Po tym czasie taras wymaga więc odświeżenia. A także przygotowania na nowe wyzwania – zwiększoną dawkę promieniowania słonecznego, wiosenne opady, rozwój grzybów, glonów, bakterii. Należy pamiętać, że drewno pod wpływem wilgoci, ale również na skutek ciepła i suszy, traci swój blask i naturalny koloryt oraz wyraźnie szarzeje. Zmienia też objętość. W związku z tym deski są narażone na powstawanie różnego typu spękań i szczelin, które chłoną zanieczyszczenia i niepożądane mikroorganizmy, co ma negatywny wpływ zarówno na estetykę, jak i też walory funkcjonalne. Aby więc w pełni cieszyć się użytkowaniem tarasu w miesiącach wiosenno-letnich, konserwację wykonuje się przeważnie w marcu bądź kwietniu, po ustaniu mrozów, a przed nadejściem prawdziwie gorących i słonecznych dni.

Jak zakonserwować taras na wiosnę?

Planując konserwację tarasu należy posiłkować się prognozą pogody. Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej jest wykonać, gdy temperatura powietrza nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza, ale też nie przekracza 25 stopni. Należy się upewnić, że nie będzie w tym czasie opadów, ale też palącego słońca. Dlatego, jeśli taras znajduje się po stronie południowej bądź zachodniej, dobrze jest wybrać dzień pochmurny.

Jak zakonserwować taras na wiosnę? 

Jakie czynności powinno się wykonać?

  • W pierwszej kolejności taras należy starannie oczyścić, usuwając z niego brud, kurz, tłuszcz, nalot z glonów i porostów. Warto korzystać ze specjalistycznych płynów, przeznaczonych do czyszczenia zewnętrznych powierzchni drewnianych. W przypadku większych i trudno usuwanych zabrudzeń konieczne może być też skorzystanie z myjki ciśnieniowej.
  • Następnie wykonuje się zabezpieczenie powierzchni drewna przed działaniem wody, promieniowania UV czy mikroorganizmów. Do wstępnej obróbki użyć można preparat impregnujący i gruntujący, stworzony na bazie wody. Nadaje się on w szczególności do miękkich gatunków drewna, takich jak sosna i jodła, ale też tych twardszych, w tym dębu i modrzewia. Redukuje spękania, zwiększa twardość, zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci.

Czy warto olejować taras?

Wiele osób pyta, czy warto olejować taras. Tak, aczkolwiek należy pamiętać o kilku zasadach. Tradycyjne produkty wyprodukowane na bazie naturalnych olejów nie tworzą szczególnie wytrzymałej powłoki, nie zabezpieczają też z reguły przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ze względu na swoje właściwości, nie są one nakładane na powierzchnie uprzednio gruntowane. Rozwiązaniem alternatywnym są silnie rozcieńczone, innowacyjne oleje na bazie wody, przeznaczone do finalnej obróbki, zazwyczaj aplikowane na drewno zabezpieczone gruntem. Są one ekologiczne i nadają się do wszystkich gatunków drzewa. Doskonale podkreślają walory naturalnego materiału – kolor, usłojenie, fakturę. Przede wszystkim jednak zapewniają trwałą powłokę chroniącą przez wodą, promieniami słońca, grzybami i pleśnią, a także mechanicznym ścieraniem.

Czy można konserwować taras samemu?

Czy można konserwować taras samemu? Oczywiście, że tak. Użycie wspomnianych środków do czyszczenia oraz wstępnej i ostatecznej obróbki jest niezwykle proste i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Należy jedynie pamiętać o stosowaniu się do zaleceń odnośnie temperatury i wilgotności powietrza w czasie wykonywania zabiegów, a także kolejności nakładania poszczególnych preparatów. Warto też skorzystać z produktów dedykowanych do aplikacji, takich jak specjalna gąbka, która zapewnia efektywne i równomierne rozprowadzenie oleju na deskach tarasowych

Więcej informacji na naszej stronie camomocowanie.pl.