Letnie porządki – wymiana desek tarasowych

Lato w pełni. Długie, słoneczne dni zachęcają do spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu. Szczęśliwi posiadacze balkonów czy tarasów mogą rozkoszować się letnim słońcem bez “wychodzenia z domu”. Ale zanim to nastąpi, należy odpowiednio przygotować miejsce odpoczynku. Pielęgnacja ogrodu i tarasu, to bardzo ważny proces po zimie. Tym którzy nie zdążyli go uporządkować podczas wiosennych porządków, podpowiadamy jak to zrobić w przypadku desek tarasowych teraz.

Początki, czyli odpowiednie odświeżenie

Zaczynamy więc od bardzo dokładnego przeglądu naszego tarasu – miejsca, gdzie można odpocząć po ciężkiej pracy, poczytać książkę i napić się wina. Jeśli okaże się, że konieczne będzie zamocowanie nowych desek, bo stare są zbyt spróchniałe, to wtedy renowacja okaże się nieco trudniejszym zadaniem.
Powiedzmy jednak, że deski tarasowe są nadal w bardzo dobrym stanie, ale osiadł na nich brud. Wówczas musimy tylko odpowiednio wyczyścić całą drewnianą konstrukcję, aby odzyskała wcześniejszy blask. Kiedy zabrudzenia nie są aż tak widoczne, to można je usunąć szczotką moczoną w wiadrze z wodą. W innym, cięższym przypadku należy zastosować specjalny środek do czyszczenia plam, który schnie przez dwie doby. Tego typu preparaty są dostępne w naszym sklepie internetowym.

Po skończonej powyższej czynności może okazać się, że taras nie wygląda jeszcze tak, jak tego oczekiwaliśmy. Co wtedy? Odpowiedź jest prosta. Kolejnym krokami będą: olejowanie w trakcie słonecznej pogody oraz równomierne szlifowanie (przyda się dodatkowo papier ścierny mający większą ziarnistość). Dzięki temu deski uzyskają piękną, gładką powierzchnię. Warto je także ochronić przed grzybem. W tym celu trzeba nałożyć tzw. impregnat.

Bardziej skomplikowana metamorfoza tarasu


Wspomnieliśmy już, że deski tarasowe mogą być w takim stanie, że jedynie co nam pozostało, to wymienić je na całkiem nowe. Ważne, aby były one przez następne miesiące i lata, odporne na różne, nawet najgorsze warunki atmosferyczne (intensywne opady i ujemne temperatury), wilgoć, a także na samą eksploatację i promieniowanie UV.
Na szczęście zdobycie takich materiałów nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy odwiedzić sklep www.camomocowanie.pl. Tam każdy klient znajdzie nowoczesne inspiracje wkręty CAMO do ukrytego montażu desek, narzędzia CAMO, oleje WOCA oraz środki czyszczące, wsporniki regulowane do tarasu.

Wymiana desek tarasowych – poszczególne etapy


Postępujemy oczywiście zgodnie z instrukcją montażu. Na początku musimy nasze deski tarasowe wymierzyć, a gdy będzie potrzeba, odpowiednio przyciąć. Następnie układamy je na legarach, czyli specjalnych belkach. Ważne, aby były mocowane za pomocą tak zwanych camo wkrętów ze stali nierdzewnej. Dodatkowe narzędzie pozwoli owe wkręty skierować pod danym kątem i jednocześnie utworzyć szczelinę między poszczególnymi deskami.

Mając pod ręką takie dobrej jakości elementy, bez problemu każdy, nawet początkujący budowlaniec, poradzi sobie z całym zadaniem, jakim jest sprawna metamorfoza tarasu. Przydadzą się także solidne fundamenty śrubowe, których nie trzeba betonować oraz kliny.


Podsumowanie


Wiemy już, na czym polega metamorfoza tarasu. Może być ona mniej albo znacznie bardziej wymagająca. Sama pielęgnacja polegająca na czyszczeniu nie zajmie wiele czasu. Nie musimy mieć wtedy dużego doświadczenia i jeszcze więcej cierpliwości. W przypadku innej czynności, a taką jest wymiana desek tarasowych, powinniśmy mieć jednak sprawniejsze ręce i smykałkę do prac budowlanych. Kiedy nie czujemy się wystarczająco na siłach i nie potrafimy tego dokonać, wówczas wynajmijmy fachowca, który w swoim życiu wyremontował już wiele domów, tarasów czy altanek.
Na koniec należy nadmienić, że przecież odświeżenie (urządzanie) starego tarasu nie polega jedynie na wymienionych działaniach. To miejsce nie składa się z samych drewnianych desek. To oczywiste, że muszą tam stać różnego typu meble. Takie, które są bardzo stylowe i świetnie prezentują się na tle całego budynku. Krzesła, fotel bujane i zwykłe, stoliki – bez nich nie ma mowy o przyjemnym spędzeniu czasu na balkonie czy tarasie. Jednak, aby dodać niesamowitego klimatu, trzeba być osobą kreatywną i koniecznie zainwestować w inne elementy. Jakie? Chociażby lampiony, barwne poduszki, pachnące świeczki i girlandy z żarówkami.